خانه / تور لحظه آخری / تور تایلند / تور بانکوک / معرفی کشور تایلند و موقعیت جغرافیایی آن – تور لحظه آخری

معرفی کشور تایلند و موقعیت جغرافیایی آن – تور لحظه آخری

http://gashtnet.net/wp-content/uploads/2017/11/7ea52037-f244-4ded-bfe6-5bda7bcd0868.jpg

 

معرفی کشور تایلند و موقعیت جغرافیایی آن

 

نام رسمی: پادشاهی تایلند[1]

نام ملی: موانگ تای[2]

 

1- موقعیت جغرافیایی (حدود و وسعت)

مساحت کشور پادشاهی تایلند که در گذشته سیام خوانده می‌شد و در مرکز سرزمین قاره‌ای آسیای جنوب شرقی قرار دارد، بالغ بر 198115 مایل مربع و یا 514000 کیلومترمربع می‌باشد.

thailand از دو قسمت متمایز تشکیل شده است. قسمت عمده‌ی آن در شمال بانکوک یعنی خلیج تایلند واقع شده است. درنتیجه فاصله زیادی از خطوط اصلی کشتیرانی دریای چین جنوبی و بنادر مهم سنگاپور و هنگ‌کنگ دارد. ولی قسمت جنوبی که تا مرز شمالی مالزی و عرض جغرافیایی 6 درجه شمالی می‌رسد، ساحلی به طول 960 کیلومتر در کناره‌ی غربی خلیج تایلند را تشکیل می‌دهد که راه مواصلاتی خوبی برای خطوط اصلی کشتیرانی دریای چین جنوبی و مسیر سنگاپور، هنگ‌کنگ می‌باشد. از ویژگی‌های برجسته قسمت جنوبی خاک تایلند این است که در منطقه تاپ ساکائه در کناره جنوبی مرز میانمار به‌شدت باریک می‌شود، سپس در امتداد جنوبی خود پهنای قابل‌توجهی می‌یابد. در منطقه (کرا) با عرضی معادل 56 کیلومتر امکان حفر کانالی برای متصل ساختن اقیانوس هند به دریای چین جنوبی وجود دارد. این تفکر برای جلوگیری از دور زدن کشتی‌ها در کناره‌های سنگاپور و ایجاد خطی فرعی، از قرن نوزدهم، همواره در نظر بوده است.

سواحل جنوبی تایلند مضرس است و بخصوص سواحل غربی کنار دریای آندمان[3] که در آن بریدگی‌ها و جزایر متعددی واقع شده است. از مهم‌ترین جزایری که در سواحل تایلند واقع شده‌اند می‌توان از پوکت[4] نام برد که جزیره‌ای با مساحتی معادل مساحت سنگاپور واقع در کنار دریای آندامان است که توسط پل «سراسین»[5] به قسمت اصلی خاک تایلند جنوبی متصل می‌شود. جزایر کوچک دیگری اطراف جزیرهٔ اصلی نیز واقع‌اند. افزون بر این به خاطر مضرس بودن سواحلی، خلیج‌های کوچک و خوره‌ای متعددی در مناطق ساحلی رؤیت می‌شود. به‌طورکلی تایلند از نظر جغرافیایی به چهار منطقه تقسیم می‌شود: منطقه مرکزی، شمال شرقی، منطقه شمال و منطقه جنوب که وسعت هر منطقه ازاین‌قرار است:

الف- منطقه مرکزی 103,901 کیلومترمربع

ب- منطقه شمال ۱۶۹٫۶۴۴ کیلومتر مربع

پ- منطقه شمال شرقی ۱۶۸٬۸۵۴ کیلومترمربع

ت- منطقه جنوب ۷۱۵.۷۰ کیلومترمربع

تایلند از شرق به کشور لائوس و کامبوج و در قسمت شبه‌جزیره‌ای با خلیج تایلند (واقع در دریای چین جنوبی)، از جنوب با خلیج تایلند و شبه‌جزیره مالایا (از فدراسیون مالزی)، از غرب با خليج بنگال (اقیانوس هند) و میانمار و در شمال با میانمار و لائوس همسایگی دارد. خلیج بنگال نیز با جزایر نیکوبار هند همسایه است.

 


[1]. Thiland

[2]. Muang Thai

* تای به زبان بومی به معنی آزاد است و تایلند یعنی سرزمین آزاد. به‌خاطر وجود معابد فراوان در این کشور به آن کشور هزار معبد و کشور معابد طلایی نیز گفته می‌شود.

[3]. Andaman

[5]. Sarasin

درباره ی admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *