خانه / تور لحظه آخری / تور ترکیه / تور آنتالیا / چگونگی استقلال هند و تاریخ پادشاهان آن – تور لحظه آخری

چگونگی استقلال هند و تاریخ پادشاهان آن – تور لحظه آخری

http://gashtnet.net/wp-content/uploads/2017/10/مکان-های-دیدنی-هند-1.jpg

چگونگی استقلال هند و تاریخ پادشاهان آن

دومين حکومت بزرگ هند کوشاناها هستند که داراي دو مرکز تابستاني قندهار و زمستاني ماتهورا بودند اين دوره در اوايل قرن
اول ميلادي بوجود آمدند و با پارتيان يا اشکانيان ايران مراودات نزديکي داشته اند و به لحاظ هنر سبک هنر قندهار در اين دوره
بسيار با هنر اشکانيان و يونانيان ساکن باختر نزديک است. اين سه قوم داراي روابط خوب و دوستانه بوده اند.
سومين سلسله قدرتمند به نام گوپتا از سال سيصد و بيست تا پانصد و پنجاه ميلادي در شمال هند حاکميت داشته و برخلاف
مورياها، حکومت بر مبناي ايجاد حاکمان محلي را برحکومت مرکزي ترجيح مي داده اند.

 

در اين دوران که به تاريخ کلاسيک هندوئي شناخته مي شود، اين آيين شکل متحدتري گرفت و اولين معابد هندويي به سبک حاضر در اين دوران تأسيس شد. پس از گوپتاها تا قرن سيزده ميلادي حکوم تهاي زيادي در شمال هند با درگيري، شکست و پيروزي يکي پس از ديگري برروي کار آمدند. با توجه به عدم قدرتمندي اين حکومت ها، جنوب هند امنيت و آرامش بيشتري نسبت به شمال داشت و سرگرم تعامل و تجارت با اعراب مسلمان و منطقه جنوب آسيا بود و نقش مهمي در روابط خاورميانه با خاور دور ايفا مي کرد.اولين تماس اسلام با آسياي جنوبي، سال هفتصد و يازده ميلادي است که مسلمانان تا کناره رود سند که هم اکنون در پاکستان است پيش آمدند.

 

در قرن دهم ميلادي سلطان محمود غزنوي پنجاب را تصرف کرد و بارها به شمال هند حمله کرد. مهمترين رويداد اين دوران
سفر ابوريحان بيروني به هند بود که حاصل آن اثر با ارزش مالل هند است. تا قرن سيزدهم تاخت و تازهاي زيادي به هند صورت مي گرفت، اما چندان ماندگار نبودند، تا اينکه در اين زمان مسلمانان شهر دهلي را تصرف کردند و اولين حکومت مسلمانان، به نام دوران سلطنت يا غلامان مسلمان را بنيان گذاشتند واسلام رسماً بر هند حاکم شد. در اوايل قرن شانزدهم ميلادي بابر شاه با شکست دادن ابراهيم لودهي، آخرين شاه سلسله لودهي، دهلي را تصرف و سلسله گورکانيان هند را تاسيس کرد که تا زمان سلطه انگلستان ادامه داشت. در اين دوران روابط اجتماعي، فرهنگي، ادبي و هنري ايران و هند به اوج دوران طلايي خود رسيد.

 

اروپائيان منافع مادي خود در هند را زماني دريافتند که در سال 1498 پرتغاليان به هند راه يافتند و در منطقه گوا مستقر شدند. از اوايل قرن شانزده، کمپاني هاي بزرگ تجاري در هند توسط غربيان، مانند کمپاني هند شرقي، ثروت هاي طبيعي و مادي هند
را تاراج مي کردند، تا اين که در اواخر قرن هجدهم بريتانيائي ها، سپاهيان فرانسه و آخرين پادشاه گورکانيان ، بهادرشاه ظفر، را
شکست دادند و يگانه قدرت سلطه اداري و اقتصادي هند شدند. همزمان با جنگ جهاني دوم و سير گسترش نهضت استقلال هند، انگلستان که با دشواري مالي و اداري روبرو شده بود، هند را مستقل اعلام نمود و اين کشور را ترك کرد.

درباره ی admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *