خانه / تور لحظه آخری / تور اروپا / سفرنامه یک آمریکایی به ترکیه قسمت سوم – تور لحظه آخری

سفرنامه یک آمریکایی به ترکیه قسمت سوم – تور لحظه آخری

http://gashtnet.net/wp-content/uploads/2017/11/16-8-20-121027Turkey-map.jpg

 

سفرنامه یک آمریکایی به ترکیه قسمت سوم – تور لحظه آخری

 

«قیصری»[1] که شهری در مرکز فلات است نیز از زمستانی بسیار سرد نصیب دارد. در زمان‌های گذشته رومیان برای ساختن کشتی‌های پارویی و شراعی خود از چوب جنگل‌های این ناحیه استفاده می‌کردند ولی امروز در مرکز فلات درخت چندانی وجود ندارد. در این ناحیه برای مصون ماندن از گزند بادهای سرد و زننده جز خانه‌های خشت و گلی پناهگاهی موجود نیست. منطقه‌ی اطراف شهر قیصری ناحیه‌ی بی جان و بی جنب و جوش آسیای صغیر است در حالی که در جاهای دیگر زمین از کشتزارهای گندم پوشیده است. در این منطقه که به صورت یک دریای نمک خشک است میزان ناچیز رطوبتی که از اطراف در آن نفوذ می‌کند مکیده می‌شود و زمین همچنان خشک و تشنه و زندگی روستاییان بی‌رونق و دشوار می‌ماند.

 

از نظر اقلیمی نیز آسیای صغیر با قاره‌ی آسیا شباهتی تام دارد و تنوع آب و هوا در آن فراوان است.

در مسافرتی که در حدود هشتصد کیلومتر از استانبول به آنکارا و از آنجا به آنتالیا طی می‌کنید ناگزیر می‌شوید سه بار لباس خود را تغییر دهید زیرا از منطقه‌ای معتدل به ناحیه‌ای با آب و هوای خشک فلات و سپس به جایی که آب و هوایی گرم و مدیترانه‌ای دارد می‌رسید.

از لحاظ سیاسی بزرگترین اهمیت آسیای صغیر در آن است که چون پلی آسیا را به اروپا می‌پیوندد.

این سرزمین کوتاه‌ترین راه برای مهاجمان و یا قبایل مهاجری که در جستجوی سرزمین‌های ناگشوده و چراگاه‌های بیشتر از شرق به غرب می‌آمده‌اند بوده است. باستان‌شناسان عقیده دارند آسیای مرکزی یکی از اولین نقاطی بوده که انسان در آن سکنی گزیده است و در طی

قرون متمادی مردمانی که از آسیای مرکزی راه می‌افتاده‌اند از جهات مختلف به آسیای صغیر وارد شده‌اند و از آن گذشته‌اند. بسیاری از این مردمان در آسیای صغیر مستقر شده با مردم آنجا وصلت کرده‌اند و از این در هم آمیختگی که قرن‌ها ادامه داشته است ترک‌های امروزی به وجود آمده‌اند.

 

در طول تاریخ دست کم در سه مورد نقشی که این شبه جزیره به صورت پل رابط بین آسیا و اروپا داشته است وقایعی به وجود آورده که از لحاظ سیر تمدن بسیار قابل توجه بوده است. نخستین مورد وقتی بود که خشایارشا شاهنشاه هخامنشی لشکر یکصد هزار نفری خود را از سراسر شبه جزیره عبور داد و بر روی تنگه‌ی داردانل پلی از کشتی‌ها تعبیه کرد و به جنگ یونانیان شتافت و سرانجام در دشت ماراتن از بونیان شکست خورد. دو قرن بعد اسکندر کبیر از جانب یونان به راه افتاد و به همراه سپاهیان مقدونی تمدن یونان را به سرزمین آسیای صغیر آورد و تا هندوستان پیش رفت و بار سوم در سال 1453 سلطان محمد دوم معروف به سلطان محمد فاتح از آسیای صغیر به آن سوی تنگه‌ها دست یافت و پس از عبور از تنگه‌ی بسفر شهر قسطنطنیه (استانبول) را به تصرف در آورد و با این کار فتح سراسر قلمرو امپراطوری بیزانس را که به دست پیشینیانش آغاز شده بود تکمیل کرد.

 

جنگ‌های صلیبی نیز که از لحاظ سیاسی شکستی برای مسیحیان بود ولی از نظر تجدید مبادلات فرهنگی شرق و غرب بسیار اهمیت داشت در کنار این شبه جزیره جریان یافت. ترک‌ها خودشان هیچ‌گاه کشورشان را آسیای صغیر نمی‌نامند. برای آنان این سرزمین ترکیه نام دارد ولی هرگاه بخواهند درباره‌ی فلات داخلی سخن گویند به نام آناطولی اشاره می‌کنند. آناطولی که در ترکی «آنادولو»[2] نامیده می‌شود به معنای سرزمینی به جانب خورشید تابان است. این سرزمین در طول قرن‌های بی‌شمار مسکون شده، بر روی آن جنگ‌ها روی داده، کشتزارها بر آن پدید آمده، دستخوش ویرانی گشته و بار دیگر در آن مردمانی به کشت و زرع پرداخته‌اند. در طول قرن‌هایی که از حد و حساب بیرون است ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کار بوده‌اند و بر عرصه‌ی این سرزمین به سان سنگ تراشی با چکش و قلم و یا نقاشی با قلم‌مو به پدید آوردن طرح‌ها و نقش‌های متنوع پرداخته‌اند. حتی امروز با اینکه TURKEY در زمینه‌ی صنعتی شدن بسیار پیشرفته است سرزمین آناطولی چنان می‌نماید که جاودانه دست نخورده باقی مانده است.

 

[1] – Kayseri

[2] – Anadolu

درباره ی admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *